Új állampapírokat vásárolhatunk jövő héttől, néhánynak pedig csökken a kamata

Befektetés2024. jan. 3.F. P.

Kiegészül egy új sorozattal a Bónusz Magyar Állampapír, és megjelenik egy új típus, Fix Fagyar Állampapír megnevezéssel. Az egy-, és kétéves papírokat alacsonyabb kamattal hirdetik meg, alkalmazkodva az általános kamat-, és hozamcsökkenéshez.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) január 8-ától egy új lakossági állampapír típust bocsát ki, egy meglévő bővül, a rövidebb lejáratúakat pedig alacsonyabb kamattal hozzák forgalomba. Nem változik az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír, a PMÁP, amelynek most kapható sorozata az első kamatperiódusban nem inflációkövető, hanem fix, 9,9 százalékos kamatot fizet.

Az új papír

Az új papír a Fix Magyar Állampapír, melyből az első sorozat, a 2027/Q1 jelű 3 éves futamidejű lesz 7 százalékos kamattal, viszont nem évente, hanem negyedévente fizet kamatot.

A papírból 3 havonta fognak új sorozatot kibocsátani, vagyis a most induló papírt a következő 3 hónapban biztosan meg lehet vásárolni, utána új sorozat következik, aminek már lehet, hogy más lesz a kamata.

Az éves 7 százalék 3 éves időtartamon jelenleg kedvezőnek tűnik, mivel az infláció várhatóan már idén is alacsonyabb lesz ennél, a következő két évben meg akár a jegybanki cél szintjén is lehet, ami 3 százalék. Ugyanakkor az inflációkövető papír egy év csúszással követi az inflációt, viszont az idei évere és a jövő év kicsit több mint elő negyedévére 9,9 százalék a kamata.

Ez alapján 3 évre összesen hasonló, 7 százalék körüli hozama lehet éves szinten, de az 9 éves papír, így ha 3 év múlva eladjuk, az eladáskor a jelenlegi rendszer szerint 1 százalékot veszítünk. Így összességében 3 éves távra vonzó az új papír, pláne, hogy a következő sorozatok kamata már alacsonyabb lehet.

Bővülő BMÁP

A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) esetében az eddigi 3 éves sorozat, a 2027/N változatlan feltétlekkel vásárolható tovább, viszont megjelenik mellette egy 5 éves lejáratú sorozat is, a 2029/N, melynek kamata ugyanúgy a 3 hónapos diszkont kincstárjegy (DKJ) hozamához igazodik, viszont az első 3 évben 1,5 százalék, az utolsó két évben 2,5 százalék kamatprémiumot ad.

Ebből arra következtethetnénk, hogy a 3 hónapos DKJ hozamszintjét alacsonyabbra várják, mint az infláció mértéke, hisz a prémium lényegesen magasabb, mint az inflációkövető kötvény esetében, de ez 3 százalékos infláció mellett már nem lesz reális.

Így lehet, hogy azért magasabb a prémium, hogy kompenzálja az inflációkövető kötvény egyéves csúszását a kamatmegállapításban, ami miatt a következő két évben lényegesen nagyobb lesz annak kamata, mint a DKJ hozamszint. Így a futamidő elején kisebb, közepén és végén már nagyobb hozamra számíthatunk, mint az inflációkövető kötvény esetében.

Ami még változik

Az AKK hirdetménye szerint az Egyéves Magyar Állampapír és az Egyéves Kincstári Takarékjegy kamata a jelenlegi 8-ról 6,5 százalékra csökken, a Kétéves Kincstári Takarékjegy kamata pedig a mostani 8,5 helyett 6,75 százalék lesz.

Összefoglalva: ha fix kamatozású papírt veszünk, egy évre 6,5 százalékos, két évre 6,75 százalékos, 3 évre 7 százalékos kamatot kapunk.

A 3 éves FixMÁP esetében megjegyezzük, hogy ha valaki a negyedévente kapott kamatot mindig újrabefekteti, a nagyobb kamatfizetési gyakoriság miatt magasabb hozamot érhet el, mint ha ugyanezt az éves kamatfizetésű papírnál teszi.