Megbetegítenek minket a ruháink - A divatiparban használt vegyszerek veszélyes világa

Elemzések2023. júl. 15.Áldott Rebeka

A ruháink számos veszélyes vegyszert és műanyagot tartalmaznak, azonban ezek hatásai az emberi szervezetre mindmáig ismeretlenek.

A divatiparban használt veszélyes vegyi anyagok viszkető és bepirosodott bőrt, hirtelen megjelenő köhögőrohamokat, vagy akár autoimmun betegségeket is okozhatnak.

Ezek a problémák egyre gyakrabban bukkannak fel, hiszen a ruházatunkba is egyre több vegyszer kerül, a ruhák festése vagy a foltok, ráncok és szagok elleni kezelések által.

Az egészségünk megőrzése érdekében tehát fontos, hogy a ruházati cikkek címkéit is figyelmesen olvassuk át, mielőtt a termék a kosarunkba kerül.

Az elmúlt években egyre népszerűbb az egészséges életvitel, és a mindennapjaink elkerülhetetlen részévé vált a tudatos szemléletmód.

Az Egyesült Államokban az egyik leggyorsabban növekvő élelmiszeripari ágazatnak számít a növényvédőszerektől mentes, bioélelmiszerek piaca. 2021-ben az iparág 57,5 milliárd dollárnyi bevételt termelt csupán az USA-ban.

A szépségiparban is hasonló szemléletváltást figyelhettünk meg, hiszen milliók cserélték le a fürdőszobaszekrényük tartalmát. A mai tudatos bőrápolás egyik alapjává vált, hogy elkerüljük a mérgező összetevőket, mint például a parabéneket és a szulfátokat tartalmazó bőrápolókat és sminktermékeket.

A divatiparban viszont nem találkozhattunk hasonló kiterjedesű változásokkal.

A Guardian beszámolójából kiderül, hogy a divatiparban egyre gyakrabban használt vegyszerek, akár a ruhák viselőinek életét is veszélyeztethetik.

Az Alaska Airlines légiutas kísérői például hólyagos kiütésekről, csalánkiütésekről, látási problémákról és légzési nehézségekről számoltak be. Mindez a régi, gyapjúból készült egyenruhájuk leváltása után következett be, amit egy szintetikus összeállításra cseréltek.

A megbetegedések miatt a légitársaság és a légiutaskísérők szakszervezete elrendelte az egyenruhák bevizsgálását.

A tesztek többek között ólmot, arzént, kobaltot és egy, az Európai Unióban nemrégiben betiltott, gombaellenes szert mutattak ki.

Mindezek ellenére, az egyenruhagyártócéget, a Twin Hillt, felmentették, mivel a bíróság előtt bizonyította, hogy a felhasznált vegyszerek egyike sem volt önmagában elég ahhoz, hogy felelős legyen az összes kiváltott reakcióért.

Az Alaska Airlines ugyan 2013-ban bejelentette, hogy a viszonylag új egyenruhákat ismét lecseréli, de hivatalosan nem ismerte el, hogy a korábbi ruhák egészségügyi problémákat okoztak. A Twin Hill ellen indított pert végül 2016-ban, bizonyítékok hiányában, elutasították.

Egy 2018-as harvardi tanulmány azonban megállapította, hogy az egyenruha bevezetése után a többszörös vegyszerérzékenységgel, torokfájással, köhögéssel, légszomjjal, bőrviszketéssel, kiütésekkel és homályos látással küzdő légiutaskísérők száma megduplázódott. "Ez a tanulmány összefüggést talált az egészségügyi panaszok és az új egyenruhák bevezetése között", jelentették ki a szerzők.

2021-ben az Alaska Airlines egyik alkalmazottja, 66 évesen elhunyt, miután nem talált megfelelő kezelést a tünetei kezelésére.

A dolgozó az egyenruha bevezetése előtt tökéletes egészséges volt, azonban 2011-től súlyos allergiás rohamokkal és légzési nehézségekkel küzdött. Emellett számos munkavállalót diagnosztizáltak különböző autoimmun betegségekkel, amiket feltehetően vegyianyagokkal átitatott egyenruhák okoztak. A megbetegedő légiutaskísérők esete újra és újra megismétlődött, amikor az American Airlines, a Delta és a Southwest új egyenruhákat vásároltak. Ezek élénk színű poliészterből készültek, ráncmentes és foltálló réteggel voltak ellátva, és égésgátló textileket használtak a termékeknél.

Dr. Irina Mordukhovics, a harvardi tanulmány egyik szerzője figyelmeztet, hogy a panaszok hiánya „nem jelenti, azt, hogy a lakosság többi részét nem érinti valamilyen módon a vegyszerek fokozott használata. Tegyük fel, hogy valakinek ugyanolyan összetételű ruhája van, lehet, hogy észre sem veszi a tüneteket; ők egyszerűen csak nem hordják olyan gyakran.”

A divatiparban használt vegyi anyagok átláthatatlanságát és összetettségét mutatja Mordukhovich észrevétele, miszerint

Nincsenek egyértelmű szabályok, hogy el tudjuk dönteni, mi számít az egyes vegyi anyagok biztonságos határértékének.

Emellett kiemeli, hogy

Ha egyik vegyi anyag sem éri el azokat a küszöbértékeket, amik közvetlen egészségügyi problémákat okoznának, ettől függetlenül nem tudhatjuk, hogy a vegyszerek kölcsönhatása milyen hatásokat eredményezhet.

A közelmúltban felgyorsult a ruhadarabok tesztelési folyamata, így világosabb eredményeket kaphatunk a divatiparban használt vegyi anyagokról.

A kaliforniai Center for Environmental Health, egészségügyi központ több tucat világmárka termékeit kezdte vizsgálni.

Többek között, a Nike, a Champion és a New Balance zoknijaiban és sportmelltartóiban találtak, a hormonszintet zavaró BPA-t, ami a kaliforniai biztonsági határszint csaknem húszszorosával volt jelen a termékekben.

Miriam Diamond, a torontói egyetem professzora szerint,

Tudjuk, hogy a vegyi anyagok idővel folyamatosan eltűnnek minden anyagból. Emellett, igaz az az állítás, miszerint a vegyi anyagok az ember bőrére vándorolnak a ruhákból, erre verejtékkel, de anélkül is képesek.

A ruhadarabokban talált vegyszerek némelyike​​, például a tributil-foszfát és a különféle színezékek, akutan mérgezőek vagy veszélyesek lehetnek, bőrreakciókat vagy asztmát okozhatnak. Másokról bebizonyosodott, hogy rákkal, reprodukciós problémákkal, allergiákkal és bőrérzékenységgel is kapcsolatba hozhatóak.

Amint megszűnik a bizonyos vegyi anyagoknak való kitettség, néhány, mint például a BPA, kiürül az emberi szervezetből. Más anyagok, mint a nehézfémek, felhalmozódnak a szervezetben és a környezetben, így évtizedekig, vagy egyes esetekben akár örökké fennmaradnak.

Az Egyesült Államokban jelenleg nincsenek állami szabványok arra vonatkozóan, hogy mivel lehet a textilanyagokat kezelni és milyen anyagok használhatóak fel a ruhagyártás közben. Ezzel szemben az EU egyre szigorít a szabályozásain, és jelenleg több mint 30 vegyi anyag felhasználását tiltotta be. Az uniós hatóságok a határon megállítják és megtagadják az EU területére lépést az emberi egészséget és a környezetet veszélyeztető szállítmányoktól.

Még hosszú út áll a divatiparban használt vegyi anyagok hatásainak felderítéséig és ezek teljeskörű szabályozásáig. Azonban Dr. Elizabeth Seymour, a dallasi Environmental Health Center, egészségügyi központ munkatársa példáját követve mérsékelhetjük a ránk leselkedő veszélyeket.

Érdemes elkerülni az olcsó, „fast fashion” termékeket, és amikor csak lehetséges, a természetes szálakból készült ruházati cikkeket kell választani, és kerülni a folttaszító és gyűrődésmentes anyagokat, és a szagsemlegesítő technológiákat.

Seymour szerint hatalmas változást érhetnénk el, ha a ruhákhoz felhasznált összes anyagot feltüntetnék a címkéken. Állítása alapján

Ha a fogyasztók valóban tudnák, hogy mi van a ruhájukban, akkor lehet, hogy nem is akarnák viselni.