Rosszul áll az európai gazdaság szénája, nem látni, mitől jöhet javulás

Elemzések2023. dec. 15.Sz.A.

Az euróövezet inflációja 2,4 százalék körüli szintre mérséklődött, de az idei 0,6 százalék körüli növekedés után jövőre is csak 0,5-1 százalék körüli bővülés várható. Ennél kétszer magasabb ütemű növekedés jöhet az Egyesült Államokban.

Az európai részvények és kötvények nehéz időszakon mentek keresztül az elmúlt években.

A háború, energiaválság és a megugrott infláció mind gondot okozott. Most viszont úgy tűnik jobbak a kilátások. A német DAX részvényindex 11%-ot emelkedett november eleje óta.

A tízéves futamidejű francia államkötvények hozama az októberi 3,5%-ról 2,8%-ra csökkent. Még az olasz hozamok is rövid időre 4% alá estek az október közepi 5%-ról.A befektetők részben azért optimisták, mert az infláció a vártnál gyorsabban csökken. Hangulat azonban egy zordabb valóságot is előrevetít: a gazdaság annyira gyenge, hogy bizonyára a kamatcsökkentések is hamarosan bekövetkeznek - írja az Economist.

Novemberben az infláció mindössze 2,4 százalék volt, ami az Európai Központi Bank által kitűzött 2 százalékos célon belül maradt.

A piacok júniusig két, októberben pedig további három csökkentést vetítenek előre, így az alapkamatot 4 százalékról 2,75 százalékra csökkenhet.

Azonban a gazdasági szakemberek kevésbé biztosak ebben – júniusra csak az első csökkentésre számítanak. "A legutóbbi inflációs szám meglehetősen valószínűtlenné tette a további kamatemelést" - ismerte el a közelmúltban Isabel Schnabel, az EKB Igazgatóságának egyik tagja, aki a szigorú monetáris politika híve. Egyelőre semmi jele sincs a kamat vágásoknak.

Erre senki sem számít a december 14-i találkozón. Egy olyan időszakban, amikor Európa gazdasága gyorsan gyengül, veszélyt rejt magában a politikusok lassú reagálása.

Két ok is van az aggodalomra. Az egyik a bérnövekedés. Kezdetben az eurózóna inflációját az emelkedő energiaárak és az akadozó ellátási láncok okozták, ami áremelkedéshez vezetett. Mivel az európai szakszervezeti munkaerőpiacon gyakran több évre szóló fizetési megállapodásokat kötnek, a bérek és a szolgáltatások árai lassabban reagáltak.

Ennek eredményeként 2023 harmadik negyedévére a német reálbérek nagyjából a 2015-ös szintre estek. Most kezd csak rendeződni a helyzet. Hasonlóképpen, a holland kollektív szerződéses bérek csaknem 7%-kal nőttek októberben és novemberben az egy évvel korábbihoz képest, annak ellenére, hogy az infláció nulla körül mozgott. A teljes bérnövekedés az eurózóna országaiban körülbelül 5%.

Az EKB nagy félelme, hogy ha a bérnövekedés folytatódik, az infláció 2024-ben felpöröghet.  A jelek szerint azonban már lassulni kezdett. Az Indeed - munkaerő-toborzó platform - nyomon követi a béreket az álláshirdetésekben.

Eszerint, a fizetések növekedése csökkent, ami arra utal, hogy a bérek is hamarosan csökkenni fognak. Ráadásul a bérnövekedés nem mindig vezet inflációhoz.

A vállalati profitok, amelyek 2022-ben megugrottak, amikor magas volt a kereslet és a bérek alacsonyak, megérezhetik ezt a változást. Vannak arra utaló jelek, hogy az árrések zsugorodni kezdenek.

A gazdaság általános állapota az, ami szintén aggodalomra ad okot. Gyenge a nemzetközi kereslet (ideértve Kínát is), és a magas energiaárak is gondot okoznak. Jelenleg a felmérések azt mutatják, hogy mind a gyártás, mind a szolgáltatások enyhe recesszióban vannak.A fogyasztási fellendülés Európa egyes részein már elhalványult: maga a monetáris politika nehezedik az kölcsönökből finanszírozott nagyobb vásárlásokra, a jelzáloghitelesek pedig visszafogják fogyasztásukat, hogy a magasabb havi törlesztőrési kötelezettségeiknek eleget tudjanak tenni.

A csökkenő piaci kamatok a fogyasztók és a befektetők pénzügyi feltételeit is könnyítik, és ez kevésbé teszi sürgetővé az EKB beavatkozását.

A döntéshozóknak azért is lépni kell, mert a kamatváltozások késéssel érintik a gazdaságot: időbe telik, míg a magasabb kamatlábak megváltoztatják a beruházási és kiadási döntéseket, és ezáltal csökkentik a keresletet - írja a lap.

A kamatlábak változása általában egy év alatt lesz érezhető, ami azt jelenti, hogy az EKB számos kamatemelése még várat magára. A döntéshozók valószínűleg túlságosan szigorítottak.

A helyzet másik oldala az, hogy a következő hónapok kamatcsökkentései csak 2024 vége felé érintenék a gazdaságot, amikor már a legtöbb elemző szerint az infláció nem fog gondot okozni, azonban sokan arra számítanak, hogy a gazdaság továbbra is nehézségekkel küzd majd.

Addigra az EKB a blokk „semleges” kamata közelében szeretne lenni, valahol 1,5 és 2 százalék között, hogy a kereslet további visszaszorítását elkerüljék. A gyors döntés azt jelentené, hogy az EKB-nak nem kell túl agresszívan csökkentenie 2024 nyarán.

A januári inflációs adatok ingadozóak lehetnek, részben azért, mert az energiaválság idején bevezetett kormányzati segélyprogramokat fokozatosan kivezetik. Az infláció estleges emelkedése még óvatosabbá tenné az EKB-t.

A közgazdászok csak júniusban várnak kamatcsökkentést, sokkal később, mint azt a jelenlegi piaci árazás sugallja.

Az EKB túl lassan reagált a növekvő inflációra. Most fennáll a veszélye annak, hogy túl lassú lesz a csökkenő inflációra történő reagálásban is.