Szexmentes életet élnek a fiatalok – A szűzek aránya sose volt még ilyen magas

Elemzések2023. aug. 27.D.J.

Az önkéntelen cölibátus egyre többeket kerget depresszióba.

25 éves szűz srác vagyok. Nem tudok tovább várni, elegem van, le akarok feküdni valakivel!!! Öngyilkos gondolataim vannak!! […] Túlságosan introvertált vagyok és magányos! Nem tudok barátnőt szerezni… egyedül élek a lakásomban.

- szól egy elkeseredett segélykiáltás a Quora nevű közösségi oldalon. Mostanság egyre többen járnak hasonló cipőben.

Pedig látszólag soha nem volt még ilyen könnyű párt találni, mint manapság.

Akinek nem fekszenek a hagyományos módszerek és nem akar buliba vagy bárokba járni, esetleg a buszon ismerkedni az segítségül hívhatja a világhálót.

A statisztikák mégis azt mutatják, hogy a fiatalok körében többen élnek szexmentes életet, mint valaha. Főleg a férfiak maradnak légyottok nélkül. A helyzet már a pandémia előtt is folyamatosan romlott:

A 18 és 30 év közötti férfiak aránya, akik az elmúlt egy évben nem voltak nővel

A 18 és 30 év közötti férfiak aránya, akik az elmúlt egy évben nem voltak nővel

Bár a fentebbi grafikon, amely az amerikai helyzetet mutatja be, nem mutat teljesen pontos képet, hisz a homoszexuális férfi párokat nem számítja be azok közé, akik rendszeres szexuális életet élnek, de mégis a tendencia egyértelmű. Ráadásul azóta számos kutatás jutott hasonló következményekre.

Egy svéd felmérés, amelyet a Karolinska Intézet végzett arra jutott, hogy másfél évtized alatt 19-ről 31 százalékra nőtt azoknak a 18 és 24 közötti férfiaknak az aránya, akik az elmúlt egy évben szexuálisan teljesen inaktívak voltak.

A nők körében ez az arány jóval alacsonyabb: ugyanebben az időszakban 15-ről 19 százalékra nőtt.

Nem csak a nyugati világra jellemző ez a jelenség. Japánban a 40-es éveit elérő férfiaknál 10-ből egy még mindig teljesen szűznek számít. Akik még nem háltak senkivel, azok egyébként jellemzően alacsony keresetűek.

Közben Amerikában bő tíz év alatt a 15 és 19 év közti fiúk közt a szűzek aránya 56-ról 61 százalékra nőtt. A vezető ok, hogy nem találnak megfelelő partnert.

Persze vannak, akik testi örömök nélkül is tudnak teljes és kiegyensúlyozott életet élni, csakhogy, akik nem jutnak szexhez azoknak jelentős része nem önszántából vonult cölibátusba.

Mivel az intimitás kimarad az életükből, egyre többen esnek letargiába. Amerikában egy demokrata politikusnő Alexandra Hunt még azt is felvetette, hogy a szexhez való jog is alapvető jog kéne legyen. Az indoklása szerint

azok a férfiak pedig, akik nem szexelnek, szenvednek - kisebb valószínűséggel vesznek részt a munkaerőpiacon, és nagyobb valószínűséggel esnek depresszióba, lesznek nihilisták vagy más mentális problémáktól szenvednek.

Digitális út a magány felé

Az internet teljesen felborította a világunkat. A net rengeteg szórakozási lehetőséget nyújt: a streamingtől a Youtube-on át a közösségi oldalakig, annyi kikapcsolódási lehetőség van, hogy egy üres délutánt ma már könnyű egy mobil vagy egy okos TV mellett eltölteni.

Ráadásul ilyenkor az a rizikó sincs meg mint a személyes párkeresésnél: nem kell attól tartani, hogy bárki visszautasít. Sok esetben a számítógép és az okostelefon lett a modern ember új társa, még akkoris, ha ez a társ ugyan rendre szórakoztat, de a magány érzését nem tudja teljesen elüldözni.

Akik rendszeresen használják a közösségi oldalakat, azoknak a túlnyomó többsége, egész pontosan a 71 százaléka érzi magányosnak magát.

Sokan, amikor meg kell nevezzék, hogy ki a legjobb barátjuk olyanokat említenek, akikkel soha életükben nem találkoztak személyesen – mondja Jessica Borelli, a pszichológiai tudományok doktora.

Azok a férfiak, akik a netet pártalálásra akarják használni pedig jobb ha felkészülnek a csalódásra. Persze vannak sikertörténetek is bőven, de azaz igazság, hogy a randioldalakat többségében férfiak használják.

A nemek aránya pont az egyik legnépszerűbb oldalon a Tinderen van igazán felborulva:

itt majdnem a tagok 80 százaléka férfi.

Így kizárt, hogy mindenki megtalálja a szerelmet.

Nancy Sutton Pierce szexológus ráadásul felhívja rá a figyelmet: a férfiak körében a tesztoszteron-szintek évtizedek óta esnek. A mai generációnak átlagában nézve már nincs annyi nemi hormon a szervezetében, mint a nagyszülőknek voltak.

Ezzel együtt a férfiak spermium-száma is apadóban van. Részben a megváltozott életviteli szokások, például a gyakoribb elhízás miatt. Pierce szerint a szexuális inaktivitáshoz ennek is lehet köze.

A szexológus szerint ráadásul megváltoztak a társadalmi normák: ma már sokkal könnyebben mondanak nemet a nők a férfiak közeledésére, mint régen.

Jean M. Twenge pszichológus szerint mindezek mellett kezd egyre jobban elnyúlni a gyerekkor: a fiatalok tovább élnek a szüleiknél, az életük fontos mérföldköveire pedig egyre később kerítenek sort.

A gépek jelentik a megoldást?

Ahogy a szexmentes élet egyre nagyobb tömeget érint, a helyzet egyfajta ketyegő bombává vált. Mivel egyre többen szenvednek emiatt pszichés zavarokban egyértelmű, hogy a társadalomnak mindez rosszat tesz, de nem látni mi lenne az ellenszer.

A testi örömök nélkülözése egyeseket szó szerint radikalizál. Vannak netes közösségek, ahol az „önkéntelen cölibátusba vonult” férfiak, akik többnyire a 20-as éveiket tapossák, úgymond egymást hergelik azzal milyen nyomasztó életet élnek.

Az angolban csak „inceleknek” hívott tagok főleg a nőket utálják, amiért nem jutnak szexhez.

„Ha megnézzük a sok tömeggyilkost és sorozatgyilkost, többnyire magányos férfiak voltak, akik kiszorultak a társadalomból” – mondta el egy „incel” a Guardian riporterének. Majd hozzátette: „Őszintén megvallva, felvetődött bennem is az ötlet, hogy tartsak egy lövöldözést”

Nem ő lenne az első. Amikor Kaliforniában Elliot Rodger hat embert ölt meg, a videóüzenetében azt hangsúlyozta: azok miatt a nők miatt ragadtatta erőszakra magát, akik visszautasították.

A 22 éves brit Jake Davison, aki gyakori látogatója volt az emlegetett "incel" fórumoknak öt embert ölt meg még 2021-ben, köztük a saját anyját.

Az egyik üzenetében napokkal a mészárlás előtt azt írta, hogy a nők hihetetlenül arrogánsak. A tragikus eseteket sajnos még lehetne sorolni.

Bár a problémák sorában az "incelek" a leglátványosabbak, a szexmentes élet számos ember hétköznapjait kevésbé feltünő módon teszi tönkre. Részben az önkéntelen cölibátus is tehet róla, hogy a depressziósok száma a nyugati világban rekordszintekre emelkedik. Amerikában már hatból egy ember depressziósnak számít.

Sajátos szituációt teremt, hogy az előrejelzések szerint, ahogy a technológia fejlődik egyre jobban elterjedhetnek a szexrobotok, amelyek belátható időn belül teljesen élethűek lehetnek.

Az egyik legmeglepőbb jóslattal egy brit jövőkutató Ian Pearson állt elő. Szerinte 2050-ben már az emberek közti szex egyre ritkább lesz. A legtöbb szexuális kontaktus gép és ember között fog létrejönni.