Botrány alakult ki a fegyverszállítások körül Németországban

Globál2023. nov. 22.Sz.A.
A rovat támogatója:

Az Izrael-Hamász háború hatására berlini miniszterek átgondolják kapcsolataikat az Öböl-menti királysággal.

Az izraeli-Hamász háború újra felpörgeti a vitát a német koalíciós kormányban arról, hogy feloldja-e az Eurofighter Typhoon vadászrepülőgépek többmilliárd eurós Szaúd-Arábiának történő eladására vonatkozó tilalmát. Berlin 2018 óta él vétójoggal a repülőgépek kivitelével kapcsolatban, mely megtiltja Rijádnak a repülőgépek importját a jemeni háborúban játszott szerepe és Dzsamál Hasogdzsi újságíró meggyilkolása miatt.

A Typhoon-okat egy páneurópai konzorcium gyártja az Egyesült Királyságban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban.

Minden ország megvétózhatja a repülőgépek más nemzeteknek történő exportját. Az Egyesült Királyság, mely történelmi védelmi kapcsolatokat ápol Rijáddal, és eddig 72 repülőgépet adott el a királyságnak, évek óta próbálja megszerezni a további megrendelést.

A közel-keleti biztonsági helyzet drámai változása, az európai szövetségesek nyomása és a Szaúd-Arábia által a regionális stabilitás biztosításában betöltött szerepével kapcsolatos felfogás megváltozása a berlini gondolkodásmódot kezdi kibillenteni eddigi egyensúlyából a német főváros négy különböző minisztériumában folyó megbeszélések témájában járatos források szerint - írja a Financial Times.

A döntés, mely számos előre nem látható, változó politikai tényezőtől függ, még nem született meg.

A zöldpárt utasítására betiltott szaúd-i fegyvereladás része annak a koalíciós megállapodásnak, aminek alapján Olaf Scholz kancellár kormánya működik. A zöldek továbbra is határozottan ellenzik a tilalom feloldását.A döntést a német Szövetségi Biztonsági Tanács hozhatja meg, amelyben a Zöldek hét helyből kettőt birtokolnak. A Tanács döntéshozatali szabályai államtitoknak minősülnek.

A vita nem új keletű. Scholz kabinetjének több, erőből politizáló alakja régóta sürgeti a vétó megszüntetését. Ez idáig egy ilyen felülvizsgálat mögöttes politikai háttere nem volt kedvező. A közelmúltban, júliusban Scholz még kizárta a Typhoon-ok Rijádnak történő eladását.

Azonban Németország védelmi minisztere, Boris Pistorius és maga Scholz is, egyre inkább támogatja a Szaúd-Arábiának történő katonai értékesítéssel kapcsolatos politika megváltoztatását, úgy ahogy a liberális szabad demokraták, a harmadik koalíciós párt miniszterei is. Mindannyian meg akarják ragadni a közel-keleti konfliktus adta lehetőséget, arra, hogy újraindítsák a tilalomról szóló vitát.

 A német védelmi és gazdasági minisztérium szóvivői nem kívánták kommentálni a haditechnika exportját, kijelentve, hogy a döntéshozatali folyamat titkos.

Ha megszületik a döntés, a parlament viszonylag gyorsan értesül erről

- mondta Steffen Hebestreit kormányszóvivő, ugyanakkor hangsúlyozta, nem kíván nyilatkozni arról, hogy egyáltalán zajlanak-e tárgyalások.

Ez egy abszolút hivatalos eljárás.

A központi kérdés egy, az ügyben jártas személy szerint kérdéses, hogy felhozható-e az érv, hogy Szaúd-Arábia jelenleg stabilizáló szerepet játszik a Közel-Keleten. Az események drámai változáson mentek keresztül az elmúlt öt évben.

Berlin irányváltása diplomáciai szempontból kellemetlen lehet: a NATO-val szövetséges Törökország is 40 Typhoon megvásárlását kérte, Németország azonban visszautasította. Ez lényegében azt jelentené, hogy Rijád szilárdabb regionális partner, mint Ankara, ezért jogosult egy nagy fegyverüzletre, ami súlyosbítaná a Törökországgal fennálló feszült kapcsolatokat.

A Berlinre nehezedő növekvő külső nyomás jeleként Nagy-Britannia ebben a hónapban újból benyújtott egy korábbi ajánlatot 48 új Typhoon repülőgép eladására Szaúd-Arábia számára, melyet három, a helyzetet jól ismerő személy megerősített.

Az ajánlat részletezi azt is, hogy az Egyesült Királyság és fő védelmi csoportja, a BAE Systems milyen támogatást és képzést biztosítana a repülőgépek élettartama alatt, valamint ígéretet tesznek arra, hogy a repülőgépet végül a királyságban gyártják majd.

Nagy-Britannia számára sürgős prioritássá vált a repülőgépek esetleges eladásával kapcsolatos akadályok elhárítása. A helyzetről tájékoztató brit források elmondták, hogy az Egyesült Királyság komolyan veszi azt a lehetőséget, hogy Szaúd-Arábia –az elöregedő Tornado flotta leváltására törekedve – esetleg a rivális Dassault cég Rafale repülőgépéire vonatkozó ajánlatát fogadhatja el

Mint arról korábban beszámoltunk, Dél-Izraelt Jemenből is rakétákkal lőtték a kormányellenes lázadók, akik szaúdi fegyvereket is zsákmányoltak.