Okoscégek a holnap munkavállalóiért - Könyvajánló

Hírek2021. júl. 21.Növekedés.hu

A munka világa és a gazdaság stabilitása forog kockán – kongatja meg a vészharangot Deanna Mulligan, a tekintélyes Guardian Life Insurance Company of America biztosítótársaság elnök-vezérigazgatója. Ijesztő sebességgel avulnak el az idő próbáját eddig kiálló technikák, a bizonytalanság bekúszik még a legstabilabbnak hitt szakmákba és iparágak világába is. Korábban soha nem kellett szembenéznünk ilyen válsággal. Ugyanakkor soha korábban nem tárult fel előttünk ekkora lehetőség sem – teszi hozzá.

A könyv kijózanító elemzést ad azokról a kockázatokról, amelyek vezető közgazdászok, jövőkutatók, technológusok és üzleti vezetők szerint maholnap valósággá válnak: az automatizálás világszerte több száz millió munkakörben váltja majd fel az emberi munkaerőt. E válság ugyanis érinteni fogja a fizikai dolgozókat és a szellemi munkát végzőket egyaránt.

Az automatizálás ugyanakkor új munkaköröket is létrehoz.

Egy 2017-ben megjelent átfogó tanulmány úgy becsüli, hogy 2030-ban a munkaerő-piaci kereslet 8-9 százalékát olyan munkakörök teszik ki, amelyek ma még nem léteznek.

Komolyan kell vennünk ezeket az előrejelzéseket, sőt késznek kell lennünk mélyebbre is tekinteni – figyelmeztet.

A kötet továbbá felveti azt is, hogy vajon kinek a felelőssége gondoskodni a jövő munkavállalóinak megfelelő oktatásáról, képzéséről, valamint átképzéséről.

Megosztja az olvasókkal azt is, amit vezérigazgatóként megtapasztalt, hogy miként teljesítheti egy vállalkozás a társadalom iránti kötelességeit, és miként készítheti fel munkavállalóit a jövőre.

Mindezt pedig olvasmányos módon, a szerző esettanulmányokkal és valódi történetekkel szemlélteti a gyakorlatból.

Deanna Mulligan megoldásai rámutatnak, milyen változtatásokra van szükségük a vállalkozásoknak ahhoz, hogy jobb partnerek legyenek a tehetséggondozás létfontosságú tennivalóiban – és ez korántsem az oktatási rendszerhez intézett szokásos litánia. Be kell vinni a tantermet a munkahelyekre, és garantálni kell, hogy a munkavállalóknak – életkoruktól függetlenül – lehetőségük legyen beletanulni új munkaköreikbe, pozícióikba és iparágaikba.

Ugyanakkor a munkahelyet is be kell vinni a tantermekbe, hogy a diákok kihasználhassák a tapasztalati úton történő tanulás előnyeit.

Segítséget kell nyújtani a diploma újragondolásához, a végzettségek olyan rendszerének kialakításához, amely van annyira rugalmas és dinamikus, mint a jövő gazdasága. Végezetül – ugyanakkor a legfontosabb kötelességként– az embereket kell az előtérbe helyezni, felismerve azt, hogy a stabil munkaerő létrehozásához a munkavállalók teljes mértékű támogatása szükséges – állítja Deanna Mulligan.