Új kutatási területekkel folytatódik az NMHH és a Közszolgálati Egyetem együttműködése

Hírek2023. dec. 21.MTI

Folytatja együttműködését a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön.

Az NMHH és az NKE együttműködésének 2024-es tartalmát rögzítő dokumentumot írt alá a hatóság elnöke, Koltay András és a felsőoktatási intézmény rektora, Deli Gergely - írták.

Az együttműködés jövő évi programjában az eddig elért eredményekre építve folytatódik a kutatási-fejlesztési tevékenység, de új területekkel is bővül az együttműködés.

Kiterjed azokra a kutatásokra, amelyek az új digitális technológiák hatását vizsgálják a tudomány működésére és a megtévesztő tartalmak terjedésére, valamint az ezek geopolitikai összefüggéseit elemző kutatásokra. Vizsgálják majd a technológiai fejlődés és a mesterséges intelligencia szerepét a jövő felsőoktatásában is.

A felek folytatják 2023-ban megkezdett szakmai tevékenységüket, így a platformalapú gazdaság és a munkavégzés viszonyát elemző, a világűr társadalomtudományi vizsgálatával, valamint az egészségügy digitalizációjával kapcsolatos kutatási programokat - írták.

Kitértek arra is, hogy következő szakaszába lép az Állami szolgáltatások digitális mérőrendszere projekt.

A mesterséges intelligencia vizsgálatának fő irányvonalát 2024-ben a nagy nyelvi modellek jogi-szabályozási alkalmazhatósága jelenti, többi között a szólásszabadság jogalkalmazói kérdéseiben - tették hozzá.

Úgy folytatták: az együttműködésben az NKE-nek lehetősége nyílik arra is, hogy továbbvigye az infokommunikációs eszközök hadtudományi alkalmazásához kapcsolódó oktatási és kutatási programjait.

A 2023-ban megkezdett munka következő lépéseként bázisállomás létrehozásával folytatódik a drónalapú geoinformatikai labor kialakítása. A magántulajdonú 5G hálózatok katonai alkalmazására fókuszálva halad "a digitális katona" infokommunikációjával összefüggő koncepció fejlesztése. Ugyancsak folytatódik pozícionáló rendszer és vezérlő szoftver, illetve antenna kiépítésével egy műholdvevő állomás létrehozása, amely hozzájárul az infokommunikációs katonai képzések gyakorlatorientált jellegének erősítéséhez - sorolták.

A felek együttműködésének a jövőben is részét képezi a verseny- és fogyasztóvédelmi politika, valamint a hírközlési és médiapolitikát érintő komplex oktatási program kidolgozása és megvalósítása, valamint hallgatói ösztöndíj meghirdetése - áll a közleményben.