A legnagyobb gazdasági kockázatot a világon egy ország jelenti

Interjú2023. márc. 30.Devecsai János

Idén se nagy tragédiára se rakétaszerű kilövésre nem számíthat a magyar gazdaság - mondta el a növekedés.hu-nak Tálos Péter, a Foxconn csoport alelnöke, a Menedzserszövetség Felügyelőbizottságának elnöke, aki szerint a legnagyobb gazdasági kockázatot a világon Kína jelenti.

Hogy látja milyenek az amerikai és az európai gazdaság kilátásai a mostani válságban?

Az amerikaiak most egy olyan recesszióban vannak, amelyet a FED idézett elő, azért, hogy megtörje az ár-bér spirált. Az infláció ellen már sikeresen léptek fel, de a munkaerőpiacon a várt változások még nem álltak be, ezért a mostani monetáris politika az év közepéig még szinte biztos, hogy maradni fog.

Mindezzel együtt úgy gondolom, hogy az amerikai gazdaság a második félévben már jelentősen meg fog erősödni.

Az európai jegybanknak viszont nincs olyan nagy mozgástere, mint a FED-nek. Eleve a déli és az északi államok közötti szignifikáns különbségek miatt az EU nem tud gyorsan reagálni, ezért a válságok a kontinensen rendre elhúzódnak. Viszont a krízis nem is fog az Unióban igazán elmélyülni. Még talán egy enyhe növekedés is belefér az idén.

Milyenek Magyarország kilátásai?

Hazánk jövője nagyban függ a német kilátásoktól. Se nagy tragédiára se rakétaszerű kilövésre nem számíthat a magyar gazdaság. Az utóbbihoz a német gazdaság megtáltosodására lenne szükség, de jelenleg nem látni erre utaló jeleket.

Ma viszont a legnagyobb gazdasági kockázatot a világon Kína jelenti.

Ha a kínai gazdaság megroppan, vagy látványosan gyenge teljesítményt nyújt, akkor magával fogják rántani az egész világot. Kelet-Ázsiában óriásiak a kérdőjelek. Nem látom jelét ott semmi jónak.

A Foxconn-nak milyen volt a tavalyi év?

Az anyacégről érdemes tudni, hogy a 70-es években indult egy tajvani garázsból és a 90-es években már kilépett a tajvani tőzsdére. Időközben a világ egyik legnagyobb elektronikai gyártója lett. Éves szinten 200 milliárd dollár körüli bevétellel rendelkezik és mintegy egy-másfél millió alkalmazottat foglalkoztat. A csoportnak Európában több helyen is van gyártótevékenysége. A magyarországi cég profilját tekintve cloudcomputinggal, illetve hálózati eszközgyártással foglalkozik.

Itthon az első olyan ipari vállalat vagyunk, amely az 5G-t rendszer szinten használja a gyártásban.

Illetve talán az egyetlen olyan hely vagyunk a világon, ahol a kiterjesztett valóságot elkezdtük használni ipari környezetben.

Az elmúlt években egy kellemes növekedési pályán haladtunk. Tavaly mintegy 650 milliárd forint körüli árbevételre tettünk szert.

Az ellátási láncok problémái Önöket mennyire érintik?

Bár megéreztük őket, az ellátási láncok átalakítása nálunk már évekkel ezelőtt megkezdődött, emiatt érdemi fennakadásokra nem került sor. Egyre jobban tudunk alkalmazkodni az új helyzethez.

Ha ki kéne emelni egy olyan tényezőt, amely komoly kihívást jelent Önöknek itt Magyarországon, mi lenne az?

Ami némileg gondot jelent, hogy viszonylag kevés vevővel dolgozunk. A kevés vevő pedig értelemszerűen nagy kockázatot jelent.

Meglep, hogy nem a szakemberhiányt vagy az inflációt említette.

Bár nem könnyű jó szakembert találni, mindez nekünk nem jelent napi szintű problémát. Eleve úgy pozícionáltuk magunkat a munkaerőpiacon, hogy a saját területünkön a munkavállalóknak mi legyünk az egyik első választása.

Az infláció pedig csak a hazai költésekben érint minket, ami a mi életünkben nem meghatározó.

Várhatóan milyen lesz az idei évük?

Bizakodva tekintünk a 2023-as esztendőre. Már csak amiatt is, mert a társaság életében az elmúlt évek is mind kedvezően alakultak.

Tálos Péter a Menedzserszövetség Menedzserek a Társadalomért - Fókuszban a Jövő! konferenciáján is előad.

A konferencia teljes programja az alábbi linken érhető el: https://tinyurl.hu/o344