A Gránit Bank háromszor annyi nyereséget termelt, mint a megelőző évben

Pénzügy2023. máj. 30.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

2022-ben is rekordnyereséget ért el a Gránit Bank, harminnc milliárd forinttal nőtt a saját tőke, a szektorátlagot meghaladó mértékben növekedett minden célszegmensben, és az Equilorba történő tranzakcióval a befektetési szolgáltatási szektorban is erősítette pozícióját. Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatóján elmondta, ahogy eddig, idén sem vettek ki osztalékot a bankból a tulajdonosok.

A bank 2022-ben minden célszegmensben (lakosság-vállalat, hitel-betét) a szektorátlagot meghaladó növekedést és kimagasló eredményességet ért el - jelentette be az elnök-vezérigazgató.

A Gránit Bank mérlegfőösszege 2022-ben meghaladta az ezer milliárd forintot, ami közel 50 százalékos növekedés az előző évhez képest.

Az adózás előtti eredmény több, mint 13 milliárd forint volt (közel 3-szorosa, mint a megelőző évi), a saját tőke pedig közel 30 milliárd forinttal gyarapodott.

A Gránit Bank teljes kitettsége (hitel, kötvény, garancia együttesen) meghaladta a 460 milliárd forintot, amely 46 százalékkal magasabb az előző év véginél. A bank portfóliójának minősége továbbra is kiváló, az NPL ráta 0,02%, szemben a bankszektor 3,86%-os átlagával. A Gránit Bank tavaly év végén már 104 ezer ügyfélszámlát vezetett - emelte ki Hegedűs Éva.

A Gránit Bank az előző évben lezárta az Equilor tranzakciót, jelenleg folyamatban van a Diófa megvásárlása, amelyekkel a Bank erősíteni kívánja szerepét a teljes hazai pénzügyi szektorban.

A 2022-es bankcsoport szintű eredményekben az Equilor teljesítménye már megjelenik. A konszolidált mérlegfőösszeg 1.063 Mrd Ft volt, a csoportszintű adózás előtti eredmény pedig közel 14 milliárd forintot tett ki. A csoportszinten kezelt számlák száma elérte a 118 ezret, és a kezelt vagyon nagysága pedig meghaladta az 1300 milliárd forintot.

A digitális üzleti modell révén az elmúlt évben is tovább javultak a bank hatékonysági mutatói.

A költség-bevétel arány 43,9% volt, ami 20%-kal jobb az előző évi értéknél (a piaci átlag 60,4% volt).

Bankadó, extraprofit adó és tranzakciós illeték nélkül a költség-bevétel arány 34,9%. A működési költség (bankadó, extraprofit adó és tranzakciós illeték nélkül) a mérlegfőösszeghez képest 0,8%, szemben a bankpiaci 1,6%-os átlaggal. 2022-ben az eszközarányos profit 1,4%, a saját tőke arányos nyereség pedig meghaladta a 25%-ot, ami több mint kétszerese a hitelintézeti rendszer átlagának.

A tőkemegfelelési mutató a múlt év végén 20 százalék felett volt, a bank tőkéje pedig 2022-ben közel 30 milliárd forinttal növekedett, tőkeemelés és az adózás utáni eredmény eredménytartalékba helyezése miatt.

Eddigi működése során a Gránit Bank közel 20 milliárd forint adózás utáni eredményt termelt, ami a bank tőkéjét növeli, tekintettel arra, hogy a tulajdonosok egyetlen alkalommal sem vettek ki osztalékot - emelte ki az elnök-vezérigazgató. 

A növekedésnek, az új ügyfél akvirálás receptjének évszázados múltja van: innovációk, kiszámíthatóság, bizalom, biztonság, stabilitás, szakértelem és a versenyképes árazás

emelte ki Hegedüs Éva, majd hozzátette:

A több, mint 118.000 ügyfélszámla bizonyítja, hogy a Bank jó úton jár.

A bank likviditása magas, folyamatosan a piaci átlag fölött alakul.

A Gránit Bank mind az Equilorba, mind a Diófába történő befektetéseivel a digitális banki jelenlét mellett a befektetési szolgáltatási üzletág teljes spektrumában is bővíteni kívánja szerepét, beleértve az alapkezelést, vagyonkezelést is.

A három társaság, a Gránit Bank, az Equilor és a Diófa együttműködésének legfontosabb alapelve, hogy úgy valósuljon meg a csoport szintű irányítás és együttműködés, hogy a bankcsoport ügyfelei minél komplexebb, testreszabott megoldásokat tudjanak igénybe venni. A Gránit Bank eközben építeni kíván a társaságok önálló működéséből eredő előnyökre, a felhalmozott tudásra, tapasztalatra, és arra, hogy a szinergiák kiaknázásával javuljon a költséghatékonyság és egyszerre növekedjen a csoport szintű-, és az önálló társaságok részvényesi értéke is.

A Gránit Bank a digitális platformra fókuszáló befektetési szolgáltatási, privátbanki értékajánlatával a jövő év első negyedévében tervezi a piacra lépést.

Ebben az évben több fejlesztés is élesedik a Bank mobilbanki applikációjában, a Gránit eBankban.

A mai naptól nemcsak az alkalmazás arculata újul meg – az ügyfelek használati szokásaihoz még inkább illeszkedő ergonomikus és modern kezdőképernyővel - hanem új, a piacon egyedülálló kényelmi szolgáltatások is rövidesen elérhetőek lesznek, mint az azonnal használható, teljesértékű digitális kártyafunkció biztosítása. Az appban az ügyfelek a biztonsági azonosítást követően láthatják meglévő és újonnan igényelt bankkártyáik összes adatát a PIN kóddal együtt. 

Az új fejlesztés segít abban, hogy a Bank ügyfelei egy percre se maradjanak bankkártya nélkül. Amennyiben például egy külföldi úton nincs az ügyfélnél a kártya, vagy valamilyen okból más kártyát szeretne, néhány másodpercen belül az applikációban pótolni lehet azt egy teljes értékű digitális bankkártyával, amely azonnal alkalmas – az Apple vagy Google Pay digitalizációval érintéses mobilfizetésre, továbbá online vásárlásra és az érintéses azonosításra alkalmas ATM-eknél készpénzfelvételre. Új kényelmi szolgáltatás továbbá, hogy a banki mobilalkalmazásból az Állampapír vásárlás menüpontra kattintva azonosított VideóBank hívás keretében, fizikai jelenlét és ügyfélkapu nélkül közvetlenül indítható állampapír-vásárlás, illetve értékpapírszámla-nyitás. A megújult applikáció mától élesedett az App Store-ban és hamarosan elérhető lesz a Google Play-ben is.