Összeomlott a bitcoin, azt is gyanítjuk, miért

Elemzések2024. máj. 2.F. P.

Rendkívül nagyot szakadt a bitcoin árfolyama a szerdai napon, ami Amerikában nem ünnep, ráadásul a kriptodevizák piacán sosem áll meg a kereskedés, szemben a szabályozott tőzsdékkel.

Múlt év októberétől nagyon felkapták az addig 25-30 ezer dollár közötti sávban mozgó bitcoint, amintek több oka is volt. Egyrészt nagy volt az általános optimizmus a piacokon, emelkedtek a részvények, így a befektetők azt kezdték nézni, mi nem indult még meg.

ETF-ek

Ennél konkrétabb ok volt az, hogy az év elejétől az USA-ban engedélyezték a bitcoin ETF-eket, azaz tőzsdén kereskedett alapokat, így bárki úgy vehette meg a bitcoin árát követő terméket, hogy nem kellett magával a bitcoinnal bíbelődnie, egyúttal sokaknak bizalmat is adott ez a forma, ezáltal

úgy tűnt, hogy végre teljesen elfogadott termék lett a kriptodeviza.

Felezés

Az alapokból így sokan bevásároltak, és közben még egy dolog volt, ami miatt jelents spekulációs vásárlás indult. Április végén bekövetkezett a felezés nevű esemény, melynek lényege, hogy bizonyos időnként az új bitcoinok előállítása (bányászata) után járó összeg megfeleződik. A múltban a felezéseket árfolyamemelkedés követte, ezért most mindenki jó előre bevásárolt, hogy részt vegyen a várható raliban.

Pletykára venni, hírre adni

Igen ám, de eleve általános igazság minden befektetési terméknál, hogy

ha egy várt eseményre mindenki bevásárol, nem marad, aki utána venne, így nem lesz kinek eladni magasabb áron a spekulatívan megvett terméket.

Ez a folyamat a bitcoinnál is jól mutatkozott: márciusban csúcsra ért az árfolyam, ám a korábbi 2021-es csúcsot csak kevéssel tudta meghaladni, 73 ezer dollárt elérve a korábbi 69 ezerrel szemben.

Megdőlt a válságállóság mítosza

Ezt követően kialakult egy sáv, pontosabban inkább egy szűkülő alakzat, amint ez a grafikonon is látszik. Ennek alja 60 ezer dollár volt, csúcsértékei pedig alacsonyabbak, mint az előzők, ami az erő kifulladására mutatott. Az Izrael elleni iráni rakétatámadáskor volt egy nagy árfolyamesés, ami megintcsak baljós előjel volt, hisz korrábban a bitcoint válságállónak tekintették.

Bitcoin, 5 hónap. Forrás: stooq.com

Most végül, miután lezajlott a felezés, de nem jöttek a várva várt vevők, azok, akik kifejezetten a felezést várva vásároltak, elkezdtek eladni. Hasonló helyzet lehetett az ETF-ek megvásárlóival is, akik várták a csodát, de a további emelkedés nem jött, hát eladták papírjukat, mielőtt elolvadt volna a nyereség.

Annyi pénzt nyelt el, amennyit lehetett

Mindehhez még egy, más korábban is említett jelentős tényező járul: a teljes bitcoin állomány értéke a csúcson 1300 milliárd dollár volt, ami annyira nagy pénz, hogy ennél sokkal több egyszerűen nincs, amit a belső érték nélküli eszközre fordítanának.

A további nagyobb áremelkedés ezért is lehetetlen: ha a duplájára emelkedne a korábbi csúcsról az ár, már annyi pénzt nyelne el, amennyit a világ legnagyobb cégei, a Microsoft vagy az Apple érnek, amelyek hatalmas tényleges profitot termelnek.

Az okosok zsebre tették a nyerőt

A bitcoin ezzel elérte nagyságrendileg azt a szintet, ahonnan már elméletben sincs többszörözési lehetőség. Ezt sokan tudjak az okos bitcointulajdonosok közül, éppen ezért fokozatosan profitot realizálnak, kiszállnak. Az árfolyamalakulás is ezt mutatja: lassan megtömték azokat, akik kevéssel a felezés előtt vásároltak, aztán egyszer csak elfogyott a vevő, és hirtelen átzuhant a 60 ezres szinten az árfolyam.

Vonzóbb lesz a kamat és az osztalék

Hogy innen csökkenő vagy oldalazó trend alakul ki, azt senki nem tudhatja, de abban már biztosak lehetünk, nagy tér nincs fölfelé. Ugyanez vonatkozik a többi kriptodevizára is, melyeket az értéktelenít el, hogy korlátlan számban létrehozhatók újabbak és újabbak. Márpedig, ha nincs trendszerű emelkedés, előfordulhat, hogy sokan az eladás mellett döntenek, és helyette

olyan, valódi értékkel rendelkező terméket vesznek, ami osztalékot vagy kamatot fizet.