Kiderült, mennyi pénzzel támogatja Irán a Hamászt

Globál2023. nov. 27.Áldott Rebeka
A rovat támogatója:

A Hamász az 1990-es években kevesebb mint 10.000 katonával rendelkezett. Azonban a csoport a 2000-es évek elejétől folyamatosan terjeszkedik. A kiépített alagúthálózatok, a telepített fegyvergyárak és az exportált fegyverek hatalmas mennyisége is a Hamász erősödéséről tanúskodnak.

A csoport bővülő forrásai az évek során egyre halálosabb eredményeket hoztak. A hatalmas növekedés azonban nem valósulhatott volna meg külső támogatások és alternatív katonai megoldások nélkül.

"Ők egy minihadsereg" – idéz egy Hamászhoz közel álló forrást a Reuters tudósítása. Elmondta, hogy a csoportnak van egy katonai akadémiája, amely számos szakterületen biztosít kiképzéseket, beleértve a kiberbiztonságot is. Emellett a 40.000 fős katonai szervezeteik között egy haditengerészeti kommandós egységgel is büszkélkedhetnek.

Irán szerepvállalása

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának 2020-as jelentése szerint Irán évente mintegy 100 millió dollárt biztosít palesztin csoportoknak, köztük a Hamásznak, a Palesztin Iszlám Dzsihádnak és a Népi Front Palesztina Felszabadításáért Főparancsnokságnak.

Egy izraeli biztonsági forrás szerint Irán az elmúlt évben jelentősen növelte a Hamász katonai egységének finanszírozását, ami évi 100 millió dollárról évi 350 millió dollárra ugrott.

Igaz, hogy Irán képezte ki, fegyverezte fel és finanszírozta a csoportot. Azonban az izraeli és amerikai kormány szerint semmilyen jel nem utal arra, hogy Teherán irányította volna a Hamász támadásait, derül ki a CNN beszámolójából.

”Irán a fejlettebb ballisztikus rakétákat a tengeren keresztül, alkatrészekben szállította a Hamásznak”- nyilatkozta Charles Lister, a MEI vezető munkatársa.

„Irán a belföldi termelésben is segítette a Hamászt, ami lehetővé tette, hogy a Hamász létrehozza a saját arzenálját.” – mondta – mondta Daniel Byman, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) munkatársa.

Az Iszlám Forradalmi Gárda, az iráni hadsereg egyik ága csaknem két évtizede tart képzéseket a Hamász mérnökeinek a legújabb fegyverekről. A fejlettebb rendszerekhez való hozzáférés a Hamász szakembereit olyan tudással látta el, amellyel jelentősen növelték a termelési kapacitásukat.

„A Hamász mérnökei az iráni regionális hálózat részét képezik, így gyakori résztvevői az Iránban folyó gyakori kiképzéseknek és csereprogramoknak is.” – mondta Lister.

Vashulladékból halálos fegyverek

Mivel a Gázai övezetben nem található a fegyvergyártást támogató nehézipar, így a csoportnak más megoldást kellett találnia a nyersanyagok beszerzésére.

Gáza fő exportcikkei közé tartozik a vashulladék, ami nyersanyagot biztosít az enklávé alatti alagúthálózatokban zajló fegyverelőállításhoz. A fém pedig sok esetben a korábbi harcokból származik.

Amikor az izraeli légicsapások során megsemmisült a gázai infrastruktúra, a megmaradt darabok – fémlemezek, fémcsövek, betonacél és elektromos vezetékek – a Hamász fegyverműhelyeiben kerültek feldolgozásra.