Összeomolhat Ukrajna katonai támogatása? Több nyugati ország elbizonytalanodott

Globál2023. dec. 6.Sz.A.
A rovat támogatója:

Miközben az amerikai támogatási keret elfogyott, és az újról még nincs döntés, az EU vezetői között is pénzügyi vita alakult ki, ami azzal a kockázattal jár, hogy Kijev a konfliktus döntő pillanatában üres kézzel távozhat.

Az EU vezetői azt kockáztatják, hogy Ukrajna nem kapja meg 50 milliárd eurós mentőövét az Oroszország elleni háború veszélyes pillanatában, a pénzügyekkel kapcsolatos nézeteltérések miatt, Magyarország pedig meghiúsíthatja az uniós tagsági tárgyalások megkezdését - írja a FInancial Times.

Az EU-n belüli viták a pénzről és Ukrajna jövőjéről veszélyeztetik a Kijevnek hónapokkal ezelőtt tett kulcsfontosságú ígéreteket - éppen akkor, amikor az Ukrajnának nyújtott amerikai pénzügyi és katonai támogatás hirtelen elakadt a politikailag megosztott kongresszusban.

Az EU tagállamai messze vannak attól, hogy a december 14-15-i brüsszeli csúcstalálkozó előtt megállapodásra jussanak a közös költségvetés feltöltéséről - beleértve az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurót is -, közölték a tárgyalásokban részt vevő tisztviselők.

A kompromisszumra irányuló uniós erőfeszítéseket hátráltatja egy szélsőjobboldali párt győzelme a múlt havi hollandiai választásokon, valamint egy nemrégiben hozott német bírósági ítélet, amely a kormány hitelfelvételét korlátozta. Egy magas rangú tisztviselő szerint a költségvetési megállapodás "nagyon-nagyon nehéz" lenne.

Eközben a Biden-kormány által javasolt 60 milliárd dolláros csomagot a Kongresszus nehezen viszi keresztül. Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken ismét vétót emelt Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdése ellen, és a közszolgálati rádiónak azt mondta, hogy az "több tagállam érdekeivel ellentétes", és a csatlakozás csak "sok év múlva" lehetséges - írja a lap.

Ha nem hagynák jóvá a hosszú távú finanszírozást, egy külön 20 milliárd eurós fegyverbeszerzési keretet és a csatlakozási tárgyalások megkezdését, az súlyos csapás lenne Kijev számára a nyári ellentámadás sikertelensége és a nyugati támogatás megingása miatti növekvő aggodalom után.

Olha Stefanishyna, Ukrajna miniszterelnök-helyettese a múlt héten "egzisztenciális pillanatnak" nevezte az EU-csúcsot országa számára. "Létfontosságú, hogy Ukrajna továbbra is megkapja a támogatást, és mi, európaiak is játsszuk a szerepünket" - mondta Alexander De Croo belga miniszterelnök a Financial Timesnak.

Ukrajna arra figyelmeztetett, hogy az amerikai és európai támogatási csomagokkal kapcsolatos bizonytalanság veszélyezteti az ország "makroszintű pénzügyi stabilitását".

Az EU által javasolt 50 milliárd eurós összeg arra szolgál, hogy Kijev 2027-ig fizetőképes maradjon. "Ez az igazság pillanata" - mondta egy uniós tisztviselő. "Ha azt mondják, hogy kiállnak Ukrajna mellett, akkor ezt tettekkel kell most bizonyítani".

Németország és más államok megfogadták, hogy nem adnak Brüsszelnek további forrásokat a Kijev számára szükséges összegeken túl, míg mások extra pénzt követelnek a belpolitikai szempontból érzékeny kérdésekre, például a migrációra.

Orbán Viktor is ellenzi a finanszírozási csomagot. Az EU tisztviselői megjegyzik, hogy korábban is kötött kompromisszumot már ukrajnai döntésekkel kapcsolatban, és megpróbálják felmérni, hogy van-e ára a támogatásának, beleértve a Brüsszel által jogállamisági aggályok miatt zárolt 22 milliárd eurós uniós források egy részének felszabadítását.

Múlt héten uniós tisztviselők jelezték, hogy az Európai Bizottság közel áll ahhoz, hogy akár 10 milliárd eurót is feloldjon Budapest számára, mivel az év elején életbe léptetett reformok megerősítették az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Magyar tisztviselők azonban kitartanak amellett, hogy nincs kapcsolat Ukrajna és a pénzügyek között, és uniós tisztviselők és diplomaták szerint a magyar vezető ezúttal kérlelhetetlenebbnek tűnik - írja a lap.

A brüsszeli Ukrajna-finanszírozás politikai futballpályává vált az EU költségvetési prioritásairól folyó szélesebb körű vitában, mivel a Bizottság úgy döntött, hogy a Kijevnek nyújtott támogatást egy javaslatban más finanszírozási kérelmekkel kombinálja a 2021-27-es költségvetés feltöltésére irányuló javaslatban.

Az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurót - amely 17 milliárd eurós támogatásból és 33 milliárd eurós hitelből áll - összekapcsolták a migrációra szánt 15 milliárd eurónyi új pénzzel,a "stratégiai technológiákba" történő beruházásokra szánt 10 milliárd euróra és az EU közös hitelfelvételének kamatainak törlesztésére szánt közel 19 milliárd euróra vonatkozó kérésekkel.

Az uniós vezetők legutóbbi, októberi csúcstalálkozóján Olaf Scholz német kancellár "komikusnak" minősítette a bizottság számításait - közölte több, a zártkörű vitáról tájékozott személy. Hivatalos személyek szerint a költségvetésről folytatott uniós tárgyalások mindig is nehéznek bizonyultak, de a kompromisszum még mindig lehetséges.

A további kiadásoktól óvakodó pénzügyminisztériumok ellenállását azonban megmerevítette a német alkotmánybíróság azon döntése, amely elutasította a világjárványügyi vészhelyzeti hitelfelvételi lehetőségek jövőbeli zöld beruházásokra való felhasználását, valamint Geert Wilders szélsőjobboldali, EU-ellenes politikus győzelme a hollandiai választásokon.