Leminősítette Izrael államadósságát a Moody's

Hírek2024. feb. 10.MTI

A cég idézi az izraeli jegybank becslését, amely szerint a katonai konfrontáció költségei a 2023-2025-ös időszakban elérik az idei évre várt hazai össztermék (GDP) 13 százalékát.

A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal a véleményével indokolta a péntek éjjel Londonban bejelentett lépést, hogy

  • Izrael és a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet háborúja, valamint
  • a konfliktus esetleges szélesebb körű következményei érdemben növelik a politikai kockázatokat Izraelben,
  • emellett gyengítik a végrehajtói és a törvényhozási intézményrendszert, valamint
  • a költségvetési szektor szilárdságát a belátható jövőben.

Mindezek alapján a Moody's az eddigi "A1"-ről egy fokozattal "A2"-re rontotta Izrael devizában és hazai valutában fennálló adósságkötelezettségeinek besorolását.A cég ezzel egy időben befejezte a tavaly október óta érvényben tartott leminősítési felülvizsgálatot, és további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást állapított meg az új osztályzatra.

Az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében a Moody's hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az "A2" besorolás - amely változatlanul magasan elsőrendű befektetői kategória - tükrözi Izrael nagyon jelentős gazdasági erejét.

Ez az erő a sokoldalú, magas jövedelemtermelő képességű, ellenállóképes gazdaságból, a monetáris politika rendkívül jó hatékonyságából, a szilárd bankszektorból, valamint az izraeli kormány nagyon erőteljes likviditási pozíciójából és piaci hozzáféréséből ered - fogalmaz helyzetértékelésében a Moody's.

A hitelminősítő ugyanakkor a várható költségvetési hatások között kiemelten említi azt a várakozását, hogy az izraeli államháztartási hiány a következő években jelentősen meghaladja a konfliktus előtt várt szinteket.

A cég idézi az izraeli jegybank becslését, amely szerint a katonai konfrontáció költségei a 2023-2025-ös időszakban elérik az idei évre várt hazai össztermék (GDP) 13 százalékát.