Mutatjuk, hogy mennyit keresnek a történelmi arannyal Liu Shaolin Sándorék

Hírek2018. feb. 17.Növekedés.hu

Óriási hajrával olimpiai bajnok a férfi korcsolyaváltó! Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen díjazásra számíthatnak ezért a nagyszerű teljesítményért. És, hogy melyik az az ország, amelyik ennek a nyolcszorosát fizeti a győzteseinek.

Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Magyarországon egy 2015. évi törvény szabályozza az olimpián helyezést (1-8.) elérő versenyzők jutalmazását, s az érmesek 35. életévüket betöltve életjáradékra is jogosultak.
  • Csapatsportágak és egyéni sportágak csapatversenyszámai 9 főtől (aranyérem esetén): 24,5 millió Ft
2015-ben a következőképp alakultak az életjáradékok azon sportolók számára, akik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett nyári-, téli olimpián, paralimpiai, siketlimpiai, sakkolimpiai eseményen érmet szereztek.
  • Aranyérem: bruttó 237 700 Ft
  • Ezüstérem: bruttó 142 600 Ft
  • Bronzérem: bruttó 95 100 Ft
Akik több olimpián több érmet nyertek (több aranyérem után magasabb életjáradék) 4 aranyig érmenként 20%, az ötödik után kétszeres pénzt kaphatnak.
  • 2 arany: bruttó 285 200 Ft
  • 3 arany: bruttó 332 800 Ft
  • 4 arany: bruttó 380 300 Ft
  • 5(+) arany: bruttó 475 400 Ft
2015-ben összesen 488 olimpiai érmes kapott összességében 977,79 millió forint életjáradékot (az összeg az évenkénti nyugdíjemelés mértékével növekszik). A riói olimpia (2016) után közel egymilliárd forintos jutalomban részesültek a magyar sportolók. A hölgyek kisajátították a képzeletbeli dobogót, a legtöbb pénzt Hosszú Katinka úszó, Kozák Danuta és Szabó Gabriella kajakos kereste. Hosszú a három arany- és egy ezüstérmének, valamint a 4x200-as gyorsváltóban elért 6. helynek köszönhetően lett a magyar csapat legjobban megfizetett tagja, összesen 136,4 millió forinttal. Olimpiai aranyérmesek díjazása a legtöbbet fizető 12 országban (USD)
  12. Kanada: 15,000
Megjegyzés:  Az Egyesült Királyságban az érmekért nem fizetnek külön díjat, viszont eredményességük alapján rangsorolják az olimpikonokat, s eszerint részesülnek évenként megállapított ösztöndíjban.