Orbán Viktor megelőzi a V4 vezetőket Twitteren?

Elemzések2023. júl. 23.D.J.

A magyar miniszterelnök több bejegyzése is milliós nézettséget ért el a közösségi oldalon.

A Twitter már két amerikai elnöknek is segített a választási győzelemben. Mivel megkerülhetetlen sarokpontja lett a nemzetközi politikai életnek, szinte alig van olyan állami vezető, aki ne lenne fent a „madaras platformon”.

Mindez kissé meglepő is lehet, ha vetünk egy pillantást a felhasználói kör méretére. A szájt, amely még tavaly került a Tesla-vezér, Elon Musk birtokába ezen a fronton nem tud felérni az igazi óriásokhoz. A Facebookot például havonta közel 3 milliárd ember használja.

Az Instagram 2 milliárdnál, a TikTok egy milliárdnál jár. Ehhez képest a Twittert „csak” 556 millióan szokták felkeresni.

A népszerűség terén olyan platformok is megelőzik, mint a WeChat, a Telegram, a Snapchat vagy a kínai Douyin.

Ami a Twittert sajátossá teszi, hogy a világhálónak ebben szögletében nagyobb a hangsúly a politikán, mint más nagy közösségi portálokon. A Pew Research egyik kutatása kiderítette, hogy a felnőtt amerikaiaktól érkező bejegyzések harmada a politikáról szól a Twitteren.

A szájt magához vonzotta mindazokat, akiknek szava van a politika színpadán: a pártvezetőket és az államfőket épp úgy, mint a kommentátorokat, a politikai tanácsadókat és az újságírókat.

Az itt zajló viták gyakran azoknak is hatással vannak az életére, akik egyébként nem is regisztráltak az oldalra.

Régiós helyzet

A Twittert a mi térségünkben is használják az államfők, eltérő sikerrel. Persze Szlovákia és Románia eleve sajátos helyzetben van: az északi szomszédunkban egy ideiglenesen megbízott szakértői kormány vezeti az országot. Romániában pedig alig egy hónapja került hatalomra az új miniszterelnök, miután az elődje Nicolae Ciuca lemondott.

Néhány régiós miniszterelnök Twitter-népszerűsége

  Ország Twitter-követők száma*
Mateusz Morawiecki Lengyelország 655 000
Petr Fiala Csehország 322 000
Orbán Viktor Magyarország 180 000
Andrej Plenković Horvátország 71 000
Ana Brnabic Szerbia 48 000
Ódor Lajos (Ľudovít Ódor) Szlovákia 5 300
Marcel Ciolacu Románia 2 300
*az adatok kerekítve vannak

A teljes képhez hozzátartozik, hogy a vezető politikusok között van ahol nem a miniszterelnök viszi a prímet a követőszám terén. A lengyel elnök Andrzej Duda csatornájára például 1,8 millióan iratkoztak fel. A szlovák elnöknek Zuzana Čaputovának pedig kifejezetten tekintélyes, 219 ezres követőtábora van.

Orbán Viktor viszonylag új szereplő a Twitteren. A hivatalos fiókja még tavaly októberben nyílt meg. De még így is 110 ezerrel több feliratkozója van mint az osztrák kancellárnak.

Orbán egészen másként használja a Twittert mint a fentebbi lista első helyezettjei. A cseh és a lengyel miniszterelnök gyakran az anyanyelvén, a saját választói felé kommunikál a Twitteren.

Csakhogy ez a platform nem annyira népszerű itt Közép-Európában. Orbán viszont a nemzetközi közönséget igyekszik megszólítani.

Emiatt is lehet, hogy a bejegyzései sokkal több tekintetet vonzanak.

Az elmúlt hetekben az írásai gyakran elérték a több százezres nézettséget, két bejegyzése pedig ebben a hónapban 1,5 millió felett teljesített, a Twitter saját adatai szerint.

Ugyanebben az időszakban cikkünk készültekor a cseh miniszterelnök legnépszerűbb bejegyzése – amelyben látható, ahogy kezet ráz az ismert hollywoodi sztárral Russell Crowe-al -  valamivel kisebb mint 800 ezres nézettséget produkált.

Orbán Twitteres népszerűségét persze nyilván az is segíti, hogy szívesen nyilatkozik olyan témákról, amelyek nemzetközi szinten sok vitát generálnak, emiatt a posztjait rengetegen megosztják.

Az a bejegyzése, amelyben az unió bevándorlás-politikájának ment neki 1,9 millió megtekintésig jutott el.

A politikusok között Európában egyébként a Twitter legnagyobb sztárjának Emmanuel Macron számít. A francia elnök csatornáját 9,4 millióan követik. Ezzel még az ukrán elnököt is előzi. Volodimir Zelenszkijnek ugyanis 7,3 millió követője van.