Pánik a legfontosabb amerikai állampapír piacán

Pénzügy2023. okt. 20.F. T.
A rovat támogatója:

Megállás nélkül zuhan a 10 éves amerikai állampapír hozama, ennek megfelelően emelkedik a hozama, amely 17 év óta először elérte az 5 százalékot.

Különös folyamat zajlik az amerikai államötvények piacán: a 10 éves lejáratú kötvény árfolyama immár 8 napja megszakítás nélkül zuhan. Akkor a hozama mindössze 4,55 százalék volt, most pedig elérte az 5 százalékot, amire 2006 vége óta nem volt példa (az árfolyam és a hozam fordítottan arányos). A folyamat elég különös, nehéz rá magyarázatot találni, de

a piacokon rövid távon sokszor nem a logika érvényesül, és ez alól még a világ legnépszerűbb befektetési eszköze sem kivétel.

Irreális jövőt áraznak

Amikor az infláció hirtelen emelkedni kezdett közel két éve, az amerikai jegybank szerepét betölrő Fed lassan szánta rá magát a kamatemelésre, de végül megkezdte kamatemelési ciklust, és mostanra 0-ról az 5,25-5,50 százalék közötti sávba emelte.

Az amerikai infláció idén már szépen csökkent, 4 százalék alatt van, ezért a piaci résztvevők nem számítanak arra, hogy további kamatemelés következne.

A 10 éves állampapír jelenlegi 5 százalékos hozama viszont azt árazza, hogy a következő 10 évben alig lesz alacsonyabb az alapkamat a jelenleginél, ami meglehetően pesszimista hozzáállás.

Nagyon nehéz ugyanis elképzelni, hogy az infláció itt megragadjon egy évtizedig, ne csökkenjen a 2 százalékos jegybanki cél közelébe, és ezért 5 százalék körüli alapkamatot kelljen fenntartani.

Jó vétel lehet

Ennek alapján most az amerikai 10 éves kifejezetten jó vételnek tűnik:

a dollárban megtakarítóknak olyan magas kockázatmentes hozamot kínál, amire közel két évtizede nem volt példa.

Hogy lássuk, mit jelent ez összehasonlítva más hasonló futamidejű állampapírokkal: a 10 éves magyar államkötvényhozam, ami messze a legmagasabb az EU-ban, 7,60 százalék. A nyolc évvel ezelőtt még fizetésképtelen Görögország 10 éves hozama mindössze 4,34 százalék, az óriási adóssággal küzdő Olaszországé 4,95 százalék, az amerikaihoz hasonlóan alacsony kockázatúnak tekintett német kötvény hozama pedig mindössze 2,94 százalék.

A folyamatra így nincs racionális magyarázat, de

valamiért mégis több az eladó, mint a vevő, vagy legalábbis sürgősebb nekik eladni.

Ilyenkor ok lehet, hogy a csökkenő árfolyam miatt valakinek muszáj eladnia (például bankoknak, vagy olyan befektetőknek, akiknek fedezetként szolgálnak a kötvények más ügyleteknél). Ugyancsak előfordulhat, ha egy nagyobb tartalékokkal rendelkező állam adja el hirtelen tartalékait, bár erről általában lehet tudni.

Rendszerint erős korrekció követi

Az is előfordulhat, hogy sok befektető a részvénypiacon vár nagyobb hozamot, miután idén jelentős emelkedés volt különösen a technológiai részvényekben, így nem hatja meg őket a magas és biztos kötvényhozam.

A geopolitikai események önmagukban nem szoktak ilyen hatással járni, sőt, rendszerint ilyenkor az ellenkezője történik: a befektetők a biztonságosnak tartott amerikai állampapírokba menekülnek.

Az ilyen fundamentálisan nehezen indokolható folyamatok a kötvénypiac rendszerint nem szoktak sokáig tartani, nagy a valószínűsége, hogy erős korrekció következik néhány hetes-hónapos időtávon, különösen, ha a Fed valóban nem változtat a kamaton soron következő ülésén.