Pont 160 évvel ezelőtt indult el a hazai tőzsde

Pénzügy2024. jan. 18.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

A budapesti tőzsdézés története a Pesti Áru- és Értéktőzsde (BÁÉT) 1864-es alapításáig nyúlik vissza.

Az évfordulót ünnepélyes csengetés jelezte a BÉT-en, amelyen többek között a Budapesti Értéktőzsde vezetősége és a BÉT stratégiai és üzleti döntéseinek előkészítésért, megalapozásáért és véleményezésért felelős Tőzsdei Tanácsadó Testület képviselői is jelen voltak.

A budapesti tőzsde története Pesten 1864. január 18-án kezdődött, a pesti Lloyd Társulat Duna-parti székházában.

Az előkészítő bizottságot a BÉT rangos, magyarországi, egyetemi hallgatók részére alapított Kochmeister-díjának névadója, Kochmeister Frigyes vezette, aki több mint 30 éven át a tőzsde első elnöke is volt.

A budapesti tőzsde XIX. századi megalakulása egybeesett a magyar gazdaság egyik legprosperálóbb időszakával a kiegyezés és az első világháború között.

Az intézmény először értékpapírtőzsdeként jött létre, majd magába olvasztotta a gabonakereskedelem központját, így Európa meghatározó agrár tőzsdéjévé vált. A részvénytársaságok megjelenésével a tőzsde a gazdaság fellendülésében már akkor is kiemelkedő szerepet játszott: az 1864-es indulásakor 17 részvényt, egy záloglevelet, 11 külföldi pénznemet és 9 váltót jegyeztek.A Budapesti Áru- és Értéktőzsde folyamatos fejlődésével közel 80 éven át Európa egyik vezető tőzsdéjeként működött.

Az intézmény kapuit a második világháború idején, Budapest ostroma zárta be.

A háború végével a BÁÉT akkori főtitkára, Fuchs Jenő sikeresen élesztette újra a tőzsdei kereskedést, de az államosításokat már nem élte túl a börze, a Pesti Áru- és Értéktőzsdét 1948. május 25-én hivatalosan is feloszlatták.A kereskedés a rendszerváltást követően, 1990-ben indult újra Budapesten, azóta pedig számos mérföldkövet tudhat maga mögött.

Ilyennek tekinthető a BUX index bevezetése, az elektronikus kereskedelem beindítása, valamint az árupiaci kereskedelem integrációja a Budapesti Árutőzsdével.

Az osztrák kézben lévő többségi tulajdont 2015-ben vette át a Magyar Nemzeti Bank, ezzel megágyazva a hazai tőzsde további, még lendületesebb növekedésének.

A legújabb, 2023. évi mérföldkő a BÉT tőzsdei bevezetése volt, amely amellett, hogy jelentősen támogatja a tulajdonosi célokat és a Tőzsde nemzetközi törekvéseit, egybecseng a BÉT azon törekvéseivel is, amelyek a cégek nyilvános működésének előnyeit népszerűsítik.

A tőzsde szerepe a mai környezetben a gazdasági társaságok és innovációk finanszírozásában nélkülözhetetlen, és a transzparens működés biztosításával kulcs szerepet játszanak a versenyképesség javításában.

A hazai tőzsdézés 19. századi virágkora egybeesett a magyar gazdaságtörténet egyik virágkorával. A Budapesti Értéktőzsde missziója ma is a hazai vállalatok növekedési terveinek támogatása tőkepiaci finanszírozási lehetőségekkel, transzparens piacok működtetésével, illetve a hazai és nemzetközi befektetők összekötése a hazai gazdaság szereplőivel, egy élénk elsődleges és likvid másodpiac biztosításával 

– mondta el Virág Barnabás, a Budapesti Értéktőzsde elnöke.